Yıl Dönümü Pastası

Yazar: SEDA

>yildonumu_pastasi

Daha önce de bahsettiğim gibi uzun zamandır bir pasta yapmak istiyordum.Annemle babamın 32. evlilik yıldönümleri bunun için güzel bir bahane olacaktı ve cumartesi gününe kafamda tasarladığım güzel pastayı hazırlayacaktım. Ama salı günü boğazımda ve başımda hafif başlayan ağrı, daha sonra yerimden kalkamayacak kadar hasta olmamın habercisiymiş meğer. Cuma günü akşama kadar iyice dinlendikten sonra kendi kendime verdiğim sözü yerine getirmek için, istediğim gibi olmasa da bir pasta yapmak adına harekete geçtim. Hem çok yorucu olmaması için, hem de daha rahat dilimlenmesi açısından pandispanyayı cuma akşamından hazırladım. Elimin altında farklı pandispanya tarifleri olmasına rağmen, yabancı bir kaynaktakini uygulamaya karar verdim. Sonuç kötü değildi ama benim çok hoşuma gitmediği için kullandığım pandispanya tarifini vermeyeceğim. İlerleyen günlerde başka bir pastada pandispanya tarifi yayınlayacağım. Şimdilik sizin herzaman yaptığınız bir tarifi yada hazır satılan pastabanları kullanmanızı öneririm. Krema olarak crem ole, keki ıslatmak için muzlu süt kullandım. Kısa sürede hazırlanan, herkes tarafından beğenilen, şık bir pasta oldu.

Malzemeler

3 katlı pandispanya
2 paket çikolatalı crem ole
2 su bardağı + 2 çay bardağı soğuk süt
1 kutu muzlu süt
2-3 muz
rulo kat (kenarlarına kullanmak için)

üzerini süslemek için;
40 gram bitter çikolata
80 gram beyaz çikolata

Çikolataları ayrı ayrı benmari usulü eritin. Önce yağlı kağıttan yapılmış küllaha bitter çikolatayı koyun ve yağlı kağıt üzerine istediğiniz şeklin çerçevesini oluşturun. Buzdolabında 5 dakika bekletin. Bu arada beyaz çikolatayı küllaha doldurun. Donmuş olan çikolataların içini beyaz çikolatayla doldurun ve buzdolabına koymadan, bir kenarda donmalarını bekleyin.

3 katlı pandispanyanın katlarını biraz muzlu sütle ıslatın. Üzerlerine belirttiğim ölçüde sütle hazırlanmış crem ole’yi , muz dilimlerini koyun. Pastanın dışını da crem ole ile sıvayın. Kenarlarına rulo katları yapıştırın. En üste hazırladığınız çikolatalı süslerini batırın ve pastayı bir kurdele ile bağlayın.