Sütlaçlı Toplar

Yazar: SEDA

>

Yemek-pasta kitabı ve dergileri alma konusunda kendime sınır koymaya karar verdim kısa bir süre önce. Görüp beğendiğim her kitabı alıp kitaplığıma koymak bende hastalık haline dönüşmeden buna bir dur demem gerekiyordu. Önce aldığım kitaplardaki tariflerin çoğunu denemeli, daha sonra yeni kitaplara yer açmalıyım diye kendi kendimle bir anlaşma yaptım. Buyüzden kitabevlerinde, internetteki alışveriş sitelerinde bir süredir yemek kitapları bölümüne bakmamaya çalışıyorum. Fakat geçen gün markette alışverişimi tamamlayıp kasaya doğru yol alırken rafta ters çevrilmiş halde duran bir dergideki yazı dikkatimi çekti: “Sütlacı hiç böyle gördünüz mü?”

Şahsen sütlacı daha önce resimdeki haliyle hiç görmediğimden dergiyi almam şart olmuştu. Eve gelip malzemeleri tezgahın üzerine çıkardım ama tarifin gerçekten resimdeki gibi bir sonuç verip vermeyeceği konusunda epey şüpheye düştüm. “Sütlaç hamur kıvamına getirilir mi? Rahat şekil alır mı? Yağa atınca parçalanıp, erir mi? Kızartırken çikolata içinden akıp gider mi?” soruları kafamda dolanıp dururken tatlıyı tamamladım. Görüntü iyiydi. Resmini çektim fakat tadına bakabilmem için iftarı beklemem gerekecekti. Bu sefer de “Kızartıldığı için ağır mı olmuştur? Yağ tadı geliyor mudur?” diye düşünmeye başladım. Nihayet iftar sonrası tadına bakınca artık bütün sorular cevabını bulmuş oldu. Gerçekten değişik, lezzetli bir tatlı olmuştu.

Kendime verdiğim bir sözü tutamamak da ilk defa beni mutlu etmiş oldu…

Malzemeler

1 poşet Dr. Oetker Sütlaç
400 ml (2 su bardağı) süt
40 gram (1 su bardağı) hindistan cevizi
50 gram (1/2 su bardağı) fındık kırığı
80 gram bitter çikolata
60 gram (1 çay bardağı) haşhaş tohumu

Kızartmak için;
sıvıyağ

sutlac1

Paketteki sütlacı süt ile karıştırarak pişirin. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha pişirmeye devam edin. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Hindistan cevizi ve fındık kırıklarını içine atıp karıştırın. Elinizi hafif ıslatıp sütlaç karışımından ceviz büyüklüğünde parçalar alın, hafif açın, içine çikolata parçası koyun. Yanlardan kapatın, çikolata ortada kalacak şekilde yuvarlayın. Haşhaş tohumuna bulayın. Isıtılmış sıvıyağa atın ve kısa bir süre kızartın. Yağdan çıkarıp kağıt havlu üzerine alın. Ilık veya soğuk servis yapın.