Sakızlı Sütlaç

Yazar: SEDA

sutlac

Severek takip ettiğim bloglarda veda yazılarına denk geliyorum son zamanlarda. Büyük bir hevesle başlanılan bu iş belli bir süre sonra heyecanını yitiriyor mu acaba? 2 aydır blogumu güncelleyemesem de tariflerimi, fotoğraflarımı paylaşma hevesim bende ilk günkü gibi, merak edenlere duyurulur. Benim mazeretim zamansızlık… Evde yeni birşeyler deneme fırsatı pek bulamıyorum ama annemin yaptıkları veya denk geldiğim yeni tariflere blogumda mutlaka yer vermeliyim telaşındayım sürekli. Sadece sıra bir türlü bunu gerçekleştirmeye gelemiyor…

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elimden geldiğince blogumu güncelleyip Tarifname’nin yalnızca bana ait olmadığını hissettirenlere karşı sorumluluğumu yerine getireceğim. Bu arada aynı yazıları görmekten bıkmadan ziyarete devam eden, nasıl olduğumu soran, “hadi artık yeni birşeyler bekliyoruz” diyen herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Şimdi artık asıl konumuza dönüp, blogda yerini alması için uzun zaman önce fotoğrafı çekilen annemin sakızlı sütlacı ile devam edelim.

Malzemeler

1 litre süt
1 çay bardağı pirinç
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
2 parça damla sakızı

Pirinci yıkayıp süzdükten sonra süt ile birlikte tencereye alın. Sık aralıklarla karıştırarak yumuşayıncaya kadar pişirin. Sütlacın yarısını blenderda çekin ve tekrar tencereye aktarın. Şeker ile vanilyayı ekleyin. Kaynamaya başlayınca damla sakızlarını ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın. Sütlacı kaselere paylaştırıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. İsteğe göre üzerine tarçın ve toz Antep fıstığı serperek servis yapın.