Ramazan Pidesi (Pastane Pidesi)

Yazar: SEDA

İtiraf ediyorum… Fotoğraftaki pide, geçen yıl Ramazan ayında iftara az bir zaman kala pişirilip aceleyle fotoğrafa poz vermişti. Yine yoğunluk ve biraz tembellik işin içine girince yayınlamak için artık geç kalmıştım. Bu sene yeniden yapar hatta fotoğrafı daha özenli çeker öyle  paylaşırım fikrini gerçeğe dönüştüremediğimden ve artık ertelemek istemediğimden bu haliyle yayınlamaya karar verdim.

Söz konusu pidemiz, pastane pidesi diye bilinen türden yani süt ve tereyağı içeriyor. Dolayısıyla yumuşak, mis kokulu ve pek lezzetli oluyor.

Malzemeler

100 ml ılık su
100 ml ılık süt
Yarım paket yaşmaya
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı tozşeker
80 gr tereyağı, eritilmiş
Aldığı kadar un
1 yumurta sarısı
1 çay kaşığı ayçiçeği yağı
Çörek otu

– Mayayı, ılık süt ve suyun içinde eriyinceye kadar karıştırın. Tuz, şeker, tereyağı ekleyin.  Ele yapışmayan yumuşak bir hamur için azar azar un ekleyerek yoğurun. Üzerini örterek ılık bir ortamda 1 saat mayalanmaya bırakın.

– Hamuru hafif unlanmış zeminde elinizle bastırarak yuvarlak şekilde açın ve yağlı kağıt serili tepsiye aktarın. Üzerini örterek 30 dakika dinlendirin. Kabaran hamurun kenarlarından 2,5 parmak kadar boşluk bırakıp, parmak uçlarınızla bastırarak çerçeve oluşturun. Ortadaki boşluğa da parmak uçlarınızla bastırarak kare çizgiler oluşturun.

– Yumurta sarısına 1 çay kaşığı ayçiçeği yağı ekleyip fırçayla hamurun üzerine sürün. Çörek otu serpiştirip 190 dereceye ayarlanmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Ilındıktan sonra dilimleyerek servis yapın.