Pirinçli Pasta

Yazar: SEDA

>pirinc_pasta

Ocak ayının etkinlik konusunu sevgili Sonia pirinç olarak açıkladığında şöyle bir düşündüm ne yapabilirim diye ama pirinç kullanarak yapılabilecek değişik birşey gelmiyordu aklıma. En sonunda salata türünde, soğuk, sebzeli bir pilav yapmaya karar verdim ama çok da bilinmeyecek farklı bir yemek olmayacaktı bu yüzden de içime pek sinmedi,vazgeçtim. Çünkü benim için etkinliğin anlamı, herzaman kullandığımız sebze yada meyveden farklı birşeyler ortaya çıkarabilmek demek. Bunu annemle paylaştım şöyle yapalım böyle yapalım derken pirinçli pasta tarifini oluşturduk. Fikir olarak iyiydi ama daha önce pirinçli bir pasta yemediğim için tadının nasıl olacağı konusunda bir fikrim yoktu. Pastayı tamamlayıp tadana kadar da tedirgindim ama sonuç çok beğenildi. Etkinlik olmasaydı herhalde piriçten bir pasta yapmak hiç aklıma gelmezdi. Bu sayede artık pirinçli iyi bir pasta tarifim var ve eminim çok güzel nice tarifler öğreneceğim etkinlik sayesinde.

Malzemeler

2 paket eti burçak büskivi
80-100 gram tereyağı
2 çay kaşığı tarçın
1 su bardağı pirinç
6 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
2 paket vanilya
300 gram çilek
1 paket krem şanti
1 çay bardağı süt
1/2 su bardağı çikolata rendesi

Bisküvileri robotta un haline getirip, eritilmiş tereyağını ekleyin,karıştırın ve kelepçeli kalıbın dibine bastırarak yayın.Buzdolabına kaldırın.

Sütü, yıkanmış pirinci, şekeri, vanilyayı tencereye koyup pirinçler iyice şişene kadar pişirin. Hem soğuması hem de pirinçlerin parçalanması için robotta 2-3 dakika çekin. Kelepçeli kalıbın etrafına dilimlenmiş çilekleri dik olarak dizin ve pirinçli karışımı kalıba dökün.

Buzdolabında bekletin. Üzerine dilimlenmiş çilekleri dizin. 1 çay bardağı soğuk sütle çırpılmış krem şantiyi dökün. Rendelenmiş çikolatayla kaplayın ve benmari usulü eritilip şekillendirilmiş beyaz çikolata ile süsleyin.


*** Pastayı akşamdan yapıp, krem şanti ve meyvesini ertesi gün hazırladım.