Pırasalı Mantar Çorbası

by SEDA on 20 Şubat 2016 · 2 comments

in Genel

Post image for Pırasalı Mantar Çorbası

Mantar severlerin mutlak denemesi gereken bir tarifim var. Üstelik içindeki pırasa ve tavuk suyu ile oldukça besleyici olan bu çorba çocuklarınız için de farklı bir alternatif olacaktır diye düşünüyorum.

Tavuk suyu yoksa yerine şu şekilde bir sebze suyu hazırlayabilirsiniz: iri doğranmış havuç ve soğanı zeytinyağında soteleyin. Taze kekik, tuz, karabiber ve sıcak suyu (isteğe göre tavuk bulyonu) ekleyip 30 dakika kadar kısık ateşte kaynatın ve bu suyu çorba için kullanın.

Malzemeler

8 mantar

2 yemek kaşığı zeytinyağı

50 gr tereyağı

Tuz

Karabiber

Taze kekik

2 pırasa

30 gr un (yaklaşık 2 tepeleme yemek kaşığı)

200 ml krema

1.5 litre sıcak su (bir kısmı tavuk suyu olabilir)

 

– Mantarları küçük ve incecik doğrayarak zeytinyağında rengi kahverengi oluncaya kadar yüksek ateşte soteleyin. Tereyağını ekleyip erimesini bekleyin ve ardından ince doğranmış pırasaları ilave edin. Pırasalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

– Unu ekleyerek 1 dakika kavurun. Sıcak suyu, tuz, karabiber ve kekik yapraklarını ekleyip 15 dakika kaynatın. Krema, tuz, karabiber ekleyip ocaktan alın. Üzerini taze kekik yaprakları ile süsleyerek sıcak servis yapın.

{ 2 comments… read them below or add one }


Fatal error: Cannot assign by reference to overloaded object in /home/tarifna/public_html/wp-content/themes/thesis_18/thesis_18/lib/classes/comments.php on line 176