Pikan (Pecan)

Yazar: SEDA

Anavatanı Kuzey Amerika olan pikan, henüz çok yaygın olmamakla birlikte ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan bir yemiş…Orjinal adı pecan fakat cevizi andırdığından ülkemizde pikan cevizi olarak adlandırılmış. Oysa ki, kırılgan kabuğu ile cevizden bariz bir farkı var.

Birçok yabancı kaynaklı kitaplarda gördüğümüz üzere kek, pasta, kurabiye yapımında oldukça fazla kullanılıyor. Yüksek oranda yağ ve karbonhidrat barındırıyor ve dolayısı ile kalori açısından pek de masum sayılmaz. Fakat içerdiği bol miktardaki C, E ve B1 vitaminleri ile damar sertliğini ve kolestrolü önleyici özelliği sayesinde pikan tüketmenin çok faydalı olduğunu söylemeliyim.

Ben faydalarından değil de aslında tariflerde görüp kıskançlık duymamdan dolayı uzun süre peşinden koştum pikan?ın fakat ülkem sınırları içerisinde sorduğum onlarca kuruyemişçinin ilk defa benimle ismini duyduğu bu yemişe sonunda yurtdışından getirterek kavuşabildim ancak. Ve büyük bir heyecanla tarifler denedim elbette.

Şimdi, bu yabancı malzemeden bahsedip paylaşmaya niyetlendiğin tariflerin bize ne faydası var ki diye içinden geçirenlere normal ceviz de kullanabilirsiniz diyebilirim. Ama benim gibi ille de pikan diyenlere, yüzümde tuhaf bir gülümsemeyle sebze-meyve standlarında gördüğüm Metro?ya bir uğrayın derim.