Parça Çikolatalı Kurabiye

Yazar: SEDA

Tarifi yazıldıktan sonra siteye yüklenmeyi bekleyen onlarca fotoğraf bir kenarda bekleye dursun, bugün denenmiş ve pek beğenilmiş parça çikolatalı kurabiyeler hemen buradaki yerini alsın dedim. Zira üzerinden vakit geçince ve hele de tarifi bir yerlere not etmemişsem, bu güzel lezzetler unutulup gidiyor.

Bir ara sıklıkla yaptığım salatayı nasıl hazırladığımı bir türlü hatırlayamayınca tarifleri taze taze eklemenin en doğrusu olduğuna karar verdim. Ama tabi bu durumda da şartlar herzaman uygun olmuyor. Misal; bugün kurabiyelerin fotoğrafını çekmek istediğimde bulutlardan kararmış bir hava engeli vardı karşımda. Eskiden olsa birkaç gün sonra tarifi tekrar yapar güzel güzel de fotoğraflar çekerim deyip ertelerdim. Fakat bunun her seferinde gerçekleşmediğini öğrenen ben, bugün ışık kötü de olsa fotoğrafları çektim. Hatta kurabiyenin içindeki erimiş çikolatanın görüntüsü de olsun diye yakından cep telefonu ile fotoğrafladım. Yine de bir türlü kurabiyelerin güzelliğini yansıtmaya yetemedi bu çabam. Yakından daha güzellerdi anlayacağınız.

Kurabiyelerin içine, aşağıda fotoğrafını göreceğiniz ve benim tariflerimde genel kuvertur olarak kullandığım iri damla şeklindeki Callebaut çikolatalardan ekledim. Ama ufak damla, küçük parçalara bölünmüş yada pişirmeye uygun çikolatalardan da eklenebilir. Her türlü lezzetinin iyi olacağına eminim. Ufak bir ayrıntı vermek gerekirse, ben tarifte belirtilen çikolata miktarının hepsini hamurun tamamına ekledim. Pişirdikten sonra fırından çıkartıp her bir kurabiyenin üzerine üçer tane daha çikolata batırdım, böyle daha bir hoş görüntüsü olduğunu düşünüyorum 🙂

çiko

Malzemeler
115 gram tereyağı, oda sıcaklığında
1/2 cup esmer şeker
1/4 cup toz şeker
1 paket vanilya
1 yumurta
1 + 1/4 cup un
1 çay kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı mısır unu
3/4 cup parça (damla) çikolata

– İki fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Tereyağı ile şekerleri geniş bir kapta mikser ile krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. Yumurta ve vanilyayı ekleyip çırpmaya devam edin. Un, mısırunu ve karbonatı eleyerek ekleyin ve tahta bir kaşık ile karıştırın. Parça çikolataları ilave edin ve 30 dakika buzdolabında soğumaya bırakın.

– Kurabiye karışımından küçük parçalar kopartıp top şeklinde yuvarlayın ve aralıklı olarak tepsiye dizin. Fırında 10-11 dakika pişirip soğumaya bırakın (ben bu aşamada hemen kurabiyelerin üzerine 3 parça daha çikolata batırdım).

23026331724_2c4d2a4475