Mississippi Mud Cake (Çamur Kek)

Yazar: SEDA

>

Bir yemek blogu sahibinde hiç olmaması gereken bir hal var bugünlerde üzerimde… Hiç mutfağa girmiyorum. Bunun son dönemlerde aldığım kilolarla ilgisi olabilir tabi ama Ramazan’da yemeğin hazır olacağı vakit, fotoğrafını çekmek için uygun ışığın kaybolacağı bir zamana denk gelecek. Bu yüzden benim bu arayı boş geçirmeyip stok yapmam gerekiyordu fakat sanırım artık çok geç. Ramazan’a 3 gün kaldı ve elimde sadece 2-3 resimli tarif var. Bakalım nasıl olacak?

Mississippi mud cake, yine The Australian Women’s Weekly- Cakes kitabından bir süre önce denediğim tariflerden biri. Pasta kıvamında, içi yumuşak, oldukça güzel bir kek oldu. Keki yapmaya başlamadan önce malzemeleri tam kontrol etmediğimden eksikler konusunda yine kardeşimden yardım istedim ama kek pişip de üzerine dökmem gereken kakaonun da olmadığını gördüğümde artık kimseden yardım isteyecek yüzüm kalmamıştı. Bu yüzden ben de kekin üzerine sıcak çikolata tozu döktüm 🙂

Malzemeler

250 gram tereyağı
150 gram bitter çikolata= ~2 kare paket
2 cup (440 gram) şeker= ~2 su bardağından 2 parmak eksik
1 cup (250 ml) sıcak su = 1 su bardağı
1/3 cup (80 ml) kahve likörü (yerine aynı ölçüde sulandırılmış kahve kullandım)= 1/4 su bardağı
1 yemek kaşığı nescafe
1 1/2 cup (225 gram) un= 1 su bardağından 1 parmak eksik
1/4 cup (35 gram) kekun= 4-5 yemek kaşığı
1/4 cup (25 gram) kakao= 3 yemek kaşığı
2 yumurta

* Ölçüler 20 cm’lik kek kalıbı için uygundur.

Tereyağı, çikolata, şeker, su, likör ve nescafeyi orta boy bir tencereye koyun. Tahta bir kaşık kullanarak çikolata tamamen eriyene kadar karıştırın. Daha büyük bir kaba aktararak 15 dakika ılınmasını bekleyin. Un ve kakoyu eleyerek ekleyin. Yumurtaları da ilave edin ve karıştırın. Hamuru 20 cm’lik bir kek kalıbına boşaltın. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 1 saat kadar pişirin. Fırından çıkardıktan 30 dakika sonra kalıptan çıkarın. Üzerini kakao ve çikolata rendesi ile süsleyin.