Katıklı Dolma

by SEDA on 3 Mart 2016 · 1 comment

in Diyabetik Tarifler,Et Yemekleri / Köfteler,Genel,Sebze Yemekleri

Post image for Katıklı Dolma

Malzemeler

4 kabak

300 gr kıyma

1 çay bardağı ince bulgur

1 soğan

1 tatlı kaşığı salça

Tuz

Karabiber

Kuru reyhan

üzeri için;

Yoğurt

Tereyağı

Pulbiber

Kuru nane

– Kabakları yıkayıp üzerini çizin ve 1,5 parmak kalınlığında yuvarlak şekilde dilimleyin. Kenarlardan 1/2 cm kadar bırakıp içini kabak oyacağı ile çıkartın.

– Soğanı rendeleyip kıymaya karıştırın. Bulgur, salça, tuz, karabiber ekleyin ve arada elinizi ıslatarak iyice yoğurun. Kuru reyhanı avucunuzun arasında iyice ufalayarak ilave edin.

– Karışımdan parçalar alıp kabakların içini doldurun ( pişerken bulgur şişeceğinden taşırmadan doldurmakta fayda var) ve geniş bir tencereye dizin. Tuz, karabiber serpiştirip üzerine uygun büyüklükte bir tabak kapatın.

– Dolmaların üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip önce yüksek ateşte, suyu kaynadıktan sonra da kısık ateşte kapağı yarım kapalı olarak 30-35 dakika kadar pişirin.

– Suyunu süzdürüp servis tabağına alın. Üzerine çırpılmış, tuz eklenmiş (dileyen sarımsak rendesi de ekleyebilir) yoğurt ve eritilmiş biberli tereyağı gezdirin. Nane serpiştirip sıcak servis yapın.

24938453229_950b678bf5_z

{ 1 comment… read it below or add one }


Fatal error: Cannot assign by reference to overloaded object in /home/tarifna/public_html/wp-content/themes/thesis_18/thesis_18/lib/classes/comments.php on line 176