Karaorman Kupları

Yazar: SEDA

Yaz mevsiminin en sevdiğim meyvelerinden vişnenin tezgahlarda kendini göstermeye başladığı günlerdeyiz. E hal böyleyken yapılan tatlılarda, pastalarda o güzel mayhoş tadı ile vişneye mutlaka başrol vermek icab eder. Yaz günlerine yakışır serin serin ve sütlü bir tatlı bu aralar en uygunuyken karaorman kupları tarifini paylaşmalı diye düşündüm. Enfes, ipeksi kıvamdaki  çikolatalı pudingi, aradaki krema hafifletirken tabandaki vişne devreye girip tam anlamıyla damaklara şölen yaşatıyor…

Malzemeler

1 su bardağı çekirdekleri çıkartılmış vişne

Puding için;

1/4 cup mısır nişastası

1/2 cup toz şeker

1 fiske tuz

3 cups süt

170 gr bitter çikolata

1 paket vanilya

Krema için;

200 ml krema

1 yemek kaşığı pudra şeker

– Krema ve pudra şekeri mikserle koyulaşıncaya kadar çırpın. Düz uçlu sıkma torbasına doldurun ve buzdolabında bekletin.

– Mısır nişastası, şeker ve tuzu küçük tencereye alarak harmanlayın. Sütü yavaş yavaş ekleyerek tel çırpıcı ile karıştırın ve içi kaynayan su dolu bir tencereye oturtun. Kıvamı koyulaşıncaya kadar çırpıcı ile yaklaşık 20 dakika karıştırmaya devam edin.

– Karışımın kıvamı koyulaşınca çikolataları ekleyin ve tamamen eriyinceye kadar 3-4 dakika karıştırın. Tencereyi sıcak sudan çıkartıp vanilya ekleyin ve karışımı büyük cam bir kaseye aktarın. Üzerine streç film sererek (streç film pudingin üzerine yapışacak şekilde)1 saat buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra üzerinden streç filmi kalıdırp tel çırpıcı ile 1 dakika karıştırın.

– Çekirdekleri çıkartılmış vişneleri servis kuplarının tabanına yerleştirin. Üzerine kremayı bardakların en az yarısını dolduracak kadar sıkın. Üzerini puding ile doldurup streç film ile kapatın ve buzdolabında soğumaya bırakın. Çikolata rendesi ve süsleme şekerleri ile süsleyip servis yapın.

14377072050_3c91764ee8_c