Karamelli Şuale

Yazar: SEDA

Çok sevdiğim ve bugüne kadar hep hazır olarak pastaneden aldığım karamelli şualeyi yaptım bugün. Aynı hamurun kullanıldığı profiterol ve ekleri defalarca yapmama rağmen o topları bir araya getirip, üzerlerine karamel dökmek nedense hiç aklıma gelmemişti 🙂

Malzemeler

hamuru;
1 su bardağı su
100 gram margarin
1 su bardağı un (elenmiş)
1 yemek kaşığı şeker
1 fiske tuz
3-4 yumurta

kreması;
2 paket Dr. Oetker Dolgu Kreması
5 çay bardağı soğuk süt

üzeri için;
1 çay bardağı şeker
2 yemek kaşığı su

Su, margarin, şeker ve tuzu bir tencereye alıp kaynatın. Kaynamaya başlayınca elenmiş unu bir kerede içine atıp karıştırarak 3-4 dakika pişirin. Ocaktan alıp birkaç dakika bekletin. Hamur ılınınca yumurtaları teker teker ekleyin ve mikserle iyice karıştırın. Hamuru, düz yuvarlak uçlu bir krema sıkma torbasına doldurun. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye, neredeyse birbirine bitişik halde üçerli kümeler halinde sıkın. Kaç küme olduysa her birinin üzerine koymak için birer tane de tek minik yuvarlaklar sıkın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pembeleşinceye kadar pişirin. Fırının kapağını açmadan soğumasını bekleyin.

Paketin üzerinde belirtildiği gibi süt ile toz kremayı iyice çırpın. Soğumuş olan üçlü topları enine kesin ve arasına kremadan sürün. En üste yerleştirilecek olan küçük toplara kremayı, altından ince uçlu krema torbasıyla sıkın.

Şekeri ve suyu bir tavaya alın. Şeker eriyip karamel halini alana kadar kısık ateşte karıştırın. Kaşık yardımıyla önce büyük olan toplara karamel dökün ve donmadan hemen küçük parçayı üzerlerine yapıştırın (karamel çok çabuk donduğundan sık sık ısıtmanız gerekebilir). En üste de birer kaşık karamel dökün ve küçük bir parça kiraz şekerlemesi yapıştırın.