İncir Uyutması

Yazar: SEDA

Ne güzel bir tatlı ismidir; incir uyutması. İsmi gibi tadı da güzel üstelik… Çok az malzeme kullanılarak yapılan bu tatlıyı ilk defa geçen sene Ramazan ayında denemiştim. Hatta fotoğraf da geçen seneki ilk denememden kalma. Bir akşam üzeri acele ile çektiğimi ve tarifi not düştüğümü hatırlıyorum. O günden beri misafir sofralarında sıklıkla yer verdiğim incir uyutması tatlısını ben küçük fincanlarda sunuyorum. Bu şekilde hem şık bir görüntü sağlıyor hem de miktarı ile kararında bir tatlı yenmiş oluyor.

Az malzeme ile kısa sürede hazırlanan bu tatlının tek olumsuz yanı hemen yapıp yiyemiyorsunuz. Oda sıcaklığında mayalanma ve sonrasında buzdolabında bekleme süreleri ile yaklaşık 6-7 saatlik bir süre geçtikten sonra servise hazır oluyor. Bu yüzden ben genellikle akşamdan hazırlayıp, gece uyumadan önce buzdolabına yerleştiriyorum. Bu şekilde sabaha hazır oluyor.

Bayramda gelen misafirlerinize farklı bir tatlı sunmak istiyorsanız; aradığınız tarif incir uyutmasıdır diyebilirim…

Malzemeler

400 ml süt
100 gr kuru incir
2 yemek kaşığı şeker

– Kuru inciri ufak ufak doğrayın ve bir kap içerisine alın. Şekeri ekleyin. Sütü ısıtın. Yoğurt mayalama işlemindeki gibi parmağınızı süte batırıp dayanabileceğiniz sıcaklığa geldiğinde incirlerin üzerine dökün. El blenderı ile muhallebi kıvamına gelinceye kadar çekin.

– Karışımı kaselere paylaştırın ve üzerini streç film ile örtün. Kaseleri bir tepsiye dizerek üzerine bir örtü kapatın ve 3-4 saat oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Bu süre sonunda üzerindeki örtüyü kaldırıp kaseleri buzdolabına yerleştirin.

– Üzerini toz fıstık, ceviz, … vs ile süsleyerek servis yapın.