Frambuaz ve Hindistan Cevizli Muffinler

Yazar: SEDA

>

Bugünlerdeki yeni takıntım muffin yapmak. Hem yapması kolay hem de fırından çıktıktan sonraki o şirin, pofidik halleri inanılmaz hoşuma gidiyor. Öyle ki mevcut kitaplardaki tariflerle yetinmeyip yeni muffin kitapları araştırıp, alıyorum. Denediklerimi birer birer eklemeye devam edeceğim.

Frambuaz ve hindistan cevizli muffinler tarifim, AWW Cakes kitabından. Kitapta muffinlerin üzerine fırına vermeden önce iri rendelenmiş hindistan cevizleri dökülüyordu. Marketlerde daha önce böylesini görmediğim için hindistan cevizini bütün olarak alıp kendim rendelerim diye düşündüm ama baktığım marketlerde bulamayınca bundan vazgeçmek zorunda kaldım ve eldeki mevcut haliyle kullandım. Sonuç bence çok iyiydi ama sadece yumuşacık ve çok lezzetli olan bu muffinler için bir dahaki sefere belirtilen ölçüden biraz daha fazla şeker koymam gerektiğine karar verdim.

Malzemeler

375 gram (2,5 cup) kek un
90 gram küçük parçalara bölünmüş tereyağı
220 gram (1 cup) şeker
310 ml (1 1/4 cup) buttermilk*
1 yumurta
30 gram (1/3) cup hindistan cevizi
150 gram frambuaz
üzeri için;
2 yemek kaşığı iri rendelenmiş hindistan cevizi

Un ve tereyağını parmak uçlarınızla karıştırın. Şeker, buttermilk, yumurta, hindistan cevizi ve frambuazları ekleyin ve çatal yardımıyla karıştırın. Hamuru muffin kaplarına paylaştırın. Üzerlerine hindistan cevizini dökün, önceden ısıtılmış 180 derce fırında 20 dakika kadar pişirin.

*Buttermilk ülkemizde bulunmuyor. Belirtilen ölçüde, sıcağa yakın sütün içine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyip 10-15 dakika beklettikten sonra bunu buttermilk yerine kullanabiliriz.