Fındıklı Yılbaşı Kurabiyeleri

Yazar: SEDA

Benim favorim olan mini mini, şirin, çooook lezzetli yılbaşı kurabiyelerini her yeni yıl arefesinde pişiririm. Yılın bu zamanlarında bir kavanoz ya da tabak içinde atıştırmalık olarak mutfak tezgahımdaki yerlerini alırlar. Mis gibi tereyağı kokan bu güzeller, yılbaşı pasta veya tatlıların süslemesinde de çok işime yarıyorlar. Hem sunuma görsellik katıyor, hem de dişe gelen çıtır fındıklar ile tatlının lezzetini katlıyorlar böylece.

Bu kurabiyeleri şekillendirirken mutlaka basmalı (enjektörlü) kalıplardan kullanıyorum. Hamurun yapısı itibariyle buna çok müsaitler ve kalıptan çıktığı gibi pişip, şekil değişikliğine uğramıyorlar.

Kısa sürede hazırlanan hamuru 20 dakika kadar buzdolabında beklettikten sonra kalıplar ile şekillendirmeniz ve sonrasında mutfağı saran koku size yeni yıl öncesi terapi gibi gelecektir eminim. Hatta sonrasında bunu mutluluğa dönüştürmek için; süslenmiş, küçük kavanozlar içinde sevdiklerinize lezzetli hediyeler olarak da verebilirsiniz.

Malzemeler

100 gr tereyağı, oda sıcaklığında
60 gr esmer şeker
1 paket vanilya
150-180 gr un
1 çay kaşığı tarçın
2 yemek kaşığı toz fındık

– Tereyağı, şeker ve vanilyayı krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın (mikser ile çırpılabilir). Tarçın, toz fındık ve unu ekleyin.

– Fırını 160 dereceye ayarlayın. Hamuru streç filme sararak buzdolabında 20 dakika soğutun. Yağlı kağıt ya da streç film arasında hamuru 1/2 cm kalınlığında açın ve kurabiye kalıpları ile şekillendirin.

– Yağlı kağıt serili tepsiye aralıklı yerleştirin ve fırında hafif kızarıncaya kadar pişirin.