Fasulye Tava

Yazar: SEDA

 

Arşivime şöyle bir baktım da, hiç Karadeniz Mutfağı’na ait bir tarif olmadığını farkettim. Aslında bunda şaşıracak birşey yok çünkü Karadeniz Mutfağı’ndan yediğim, bildiğim yemekler topu topu muhlama ve mısır ekmeğiden ibaret. Bir de az sonra tarifini okuyacağınız fasulye tava var tabii. Gerçi onun da adından, malzemelerin eksik olup olmamasından ve yapımının doğruluğundan hiç emin de değilim üstelik… Ama bu haliyle her yiyenin beğenisini toplamayı başarmış bir yemek, bu konuda iddialıyım.

Bir zamanlar annemin bir tv programında izleyip tadının güzel olacağı kanaatine vardıktan sonra denemesi ve bunu hepimizin beğenmesi ile hayatımıza girmiş bir yemek, fasulye tava. Çalı fasulyesi, mısır unu, tereyağı, yumurta ve sarımsağın bir arada ne kadar uyumlu olduğunun bir ispatı gibi sanki…

Tarif güzel olmasına güzel, malzemeler de şahane ancak yapımında bir aşama var ki üşengeçlik duygularımın tamamen beni ele geçirmesine izin veriyor-du. Taa ki “Emsan”da keşfettiğim balık tavası ile bu tarifi deneyene kadar. Hamsi tava yemeğinde de bu işlem yapılıyor. Hani balıkların bir tarafı kızardıktan sonra diğer tarafını bir tepsi yada büyükçe bir kapak ile ters çevirme işleminden bahsediyorum. Uygun büyüklükte tepsi yada kapak bulunacak, o sıcak tava kaldırılıp ters çevrilirken hiçbir yer yakılmayacak ve kapaktan tavaya balıklar dağıtılmadan düzgün bir şekilde aktarılacak da sonunda işlem başarılı bir şekilde tamamlanacak. Ancak bu çok aşamalı sınavda ben mutlaka bir yerlerde yanlış yapıyordum. Sanırım bu konuda yalnız değildim ki sevgili Emsan açılıp kapanır, kolayca ters çevrilir bir tava üretmiş ve adına da “Fishy” demiş.

 10143744903_0da4874a97_z

 Üzeri küçük balık desenleri ile süslenmiş, yapışmaz özelliği bulunan, sapında kilidi de bulunan harika bir tava bu. Ayrıca iki kapak birbirinden ayrılabiliyor. Böylece  aynı büyüklükte fazla krep yapmak gerektiğinde, kapakları ayırıp iki ayrı tavaya sahip olabiliyorum. Bu da tavanın beni cezbetmiş ayrı bir özelliği 🙂

Zaman buldukça internet sitelerinden farklı ürünleri incelemeyi seviyorum. Emsan‘da keşfedeceğim daha çok şey var sanırım…

Siz de bir göz atmak isterseniz, Emsanshop‘a buyrun.

 

Malzemeler

700 gr çalı fasulyesi
2 yemek kaşığı tereyağı
1-1,5 su bardağı mısır unu
Tuz
Karabiber
3-4 diş sarımsak
2 yumurta
– Fasulyeleri yıkayıp sap kısımlarını temizleyin.  Geniş bir tencerede su kaynatın ve fasulyeleri ekleyerek yumuşayıncaya kadar haşlayın. Tencereyi ocaktan alıp fasulyeleri suyun içinde bırakarak ılınmalarını bekleyin. Sarımsakların kabuklarını soyup çok küçük parçalar halinde kesin.

10143613795_bb421029fe_z
– Tereyağının yarısını tavada eritip ocaktan alın. Mısır ununu düz bir tabağa alıp tuz, karabiber ekleyerek harmanlayın. Her bir fasulyeyi sudan çıkarıp bolca mısır ununa bulayın ve tavada boşluk kalmayacak şekilde yan yana dizin. Üzerine sarımsak parçaları yerleştirip bu sefer ters yönde ikinci katı dizin. Bütün fasulyeler bitinceye kadar aynı işlemi tekrarlayın.

10143695986_95b53ef48e_z

– Küçük bir kasede yumurtaları iyice çırpın ve kaşık yardımıyla fasulyelerin üzerine dökün. Kalan tereyağını küçük parçalar halinde fasulyelerin üzerine yerleştirin.

– Tavayı tekrar ocağa alın ve orta ateşte her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirin. Servis tabağına aktarın ve dilimleyerek servis yapın.
10136682383_7d1a41fa93_c