Ev Yapımı Yoğurt

Yazar: SEDA

Son zamanlarda ana malzeme türünden hazır aldıklarımı evde deneme merakı sardı beni. Sonuç da hayal kırıklığı olmuyorsa eğer, değmeyin keyfime… Bir süre önce yayınladığım Fıstık Ezmesi ‘nden sonra bu kez, ev yapımı yoğurt da küçük kavanozlar içinde dolabımdaki daimi yerlerini aldırlar.

Kendi yaptığım yoğurtlar olunca haliyle gözümde de kıymetliler. Öyle hoyratça harcamıyor,  adeta seremoniye dönüştürerek tüketiyorum 🙂  Mini kavanozlarımdan birini dolaptan çıkartıp üzerine bir miktar doğranmış meyve ya da reçel ekleyerek sevdiğim bir müzik eşliğinde kaşık kaşık keyfine varıyorum.

Ev yapımı yoğurdun içinde katkı maddesi olmadığından, hazır aldıklarımız gibi çok katı olmuyorlar. Ama bunun da çözümü gayet basit:

Hazırladığınız yoğurdu temiz bir tülbentin içine alın ve bohça gibi büzerek bağlayın. Tel bir süzgecin içine yerleştirin. Süzgeci derin bir kase ya da tencereye oturtun ve buzdolabında suyu iyice süzülene kadar bekletin.

Malzemeler

2 litre süt

2 yemek kaşığı katkısız yoğurt

– Sütü kaynatın ve yoğurdu yapmak istediğiniz kabın içerisine aktarın. Biraz soğumasını bekleyin. Parmağınızı batırdığınızda dayanabileceğiniz ısıya gelince içine 2 yemek kaşığı katkısız yoğurt ekleyin ve karıştırın.

-Kabın üzerini kalın bir bezle örtüp oda sıcaklığında 4-5 saat bekletin. Üzerindeki bezi alarak birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra yoğurdunuz hazır hale gelecektir.

ev yapımı yogurt 1