Ev Yapımı Fıstık Ezmesi (Peanut Butter)

Yazar: SEDA

Her zaman olmuyor ama arada tarif kitaplardan birkaçını alıp kanepeye oturur ve en az 1 saatimi tarifler arasında gezinerek geçiririm. Bazılarını ilk fırsatta yapılacak diye etiketlerken kimilerini bu malzemeyi bulmak zor, belki sonra deyip yapımını ertelerim.

Son zamanlarda fıstık ezmeli tarifler dikkatimi fazlasıyla çekmeye başladı ama marketlerdeki ballı ya da tuzlu ezmeler bana göre olmadığından tarifleri her seferinde rafa kaldırıyordum. Sonra aklıma bir fikir geldi; damak zevkime göre fıstık ezmesini kendim yapabilirdim!

Bu fikir bayram tatilindeki müsaitlik ile birleşince önce ezmeyi sonra içine kattığım başka nefis lezzetleri denedim. Sonuç bence gayet başarılıydı.

Bazı şeyler o kadar kolay ki aslında, sadece denemediğimiz için bilmiyoruz.

peanut butter

Kullandığım malzeme ölçüsüyle gördüğünüz kavanozu (250 ml’lik) dolduracak kadar fıstık ezmesi elde ettim. Çoğunu tarifler için kullandım ama kalan miktarı sabah kahvaltısında bir parça ekmeğin üzerine sürüp kendi yaptığım fıstık ezmesini keyifle yiyorum.

Size de tavsiye ederim…

Malzemeler
300 gr tuzsuz yer fıstığı
2-3 yemek kaşığı şeker
2-3 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
Tuz

– Fıstıkların kabuklarını soyup fırın tepsisine yayın ve 200 dereceye ayarlanmış fırında rengi hafif koyulaşıncaya kadar arada karıştırarak bekletin.

– Tepsiyi fırından çıkartıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

– Soğuyan fıstıkları mutfak robotuna alıp tuz serpiştirerek birkaç dakika çekin. Şeker ve azar azar yağı ekleyerek 10 dakika daha karıştırın.

peanut butter jar peanut butter 1

Fıstık ezmesinin kıvamı tamamen robotta çektiğiniz süreye bağlı. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız, o kadar kremsi bir kıvam elde edersiniz.