En Kolayından Makaron…

Yazar: SEDA

Makaron sever misiniz? Evet ben de bayılırım… Ama malzemeleri toparlayıp uzuuun bir zamanımı mutfakta harcadıktan sonra fırından hayal kırıklığı çıkmasından nefret ediyorum. Gelin görün ki; makaron kendisi için defalarca deneme yaptırıp, hatanın nerede olduğunu belki öğrettikten sonra ancak keyifli sonuçlar gösteren, nazlı bir tatlı.

“Peki ilk denemede üzeri pürüzsüz, etekleri volanlı, lezzeti tam yerinde makaron yapmak mümkün değil mi yani?” sorusuna yanıt olarak yazıldı bu yazı. Hazır makaron karışımı ile hem de nasıl mümkün… Toz halindeki malzemeye sadece su ekleyerek ve isteğe göre gıda boyaları ile renklendirip, aromalar katarak farklı tatlarda makaronlar elde etmek sadece 30 dakika sürüyor.

Makaronlar kısa sürede hazır olunca mutfakta biraz daha zaman geçirmek için kakaoyu sulandırıp fırça ile makaronların üzerini süsledim 🙂

Malzemeler

(100 makaron için)

1000 gram makaron karışımı

200 gr su (45-48 derece)

Gıda boyası-opsiyonel

Aroma-opsiyonel

– Fırını 150 dereceye ayarlayıp fırın tepsilerine yağlı kağıt serin. Makaron karışımı ve suyu çırpma kabına alın ve mikserl ile yüksek hızda 4 dakika çırpın. (Aroma ve gıda boyası kullanılacaksa bu aşamada eklenmelidir. )Karışımı düz uçlu bir sıkma torbasına doldurup aralıklı olarak tepsiye sıkın. Fırına yerleştirin ve en fazla 20-25 dakika pişirin. Fırından çıkartarak soğumaya bırakın.

– İki makaron kurabiye arasına ganaj sürerek birbirine yapıştırın.

 

Çikolatalı makaron için;

 

1000 gram makaron karışımı
210 gram su (45-48 derece)
50 gr kakao

Ganaj için;

200 gr bitter çikolata

100 ml krema

– Çikolatayı küçük parçalar halinde kesin ve çukur bir kaseye alın. Kremayı sos tenceresinde ısıtıp çikolataların üzerine dökün ve tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Buzdolabında kıvamı katılaşıncaya kadar soğutun.