DONDURMALI KÜNEFE

Yazar: SEDA

>dondurmali_kunefe

İnsanlar blogumu ziyaret ettiklerinde beğenecekleri lezzetlerle karşılaşsınlar istiyorum. O yüzden sürekli aklımda iyi birşeyler yapıp bunu paylaşma düşüncesi var. Bu heyecanla etkinlikte ben de tatlımı sunuyorum. Etkinliğe ev sahipliği yapan sevgili Dersaadet yapılan tatlının varsa hikayesini,anılarını da yazmamızı istemiş. Dondurmalı künefe ile ilgili bugüne kadar özel bir anım olmamıştı. Ama paylaşmaya çalıştıklarımın daha çok insana ulaşmasını sağlayacak ilk etkinliğe katıldığım tatlı olarak bir anlamı olacak bundan sonra.

Malzemeler
300 gr tel kadayıf
150 gr tereyağı
150 gr dil peyniri
şerbeti için;
2 su bardağı su
1,5 su bardağı şeker
3-4 damla limon suyu
üzeri için;
kaymaklı dondurma
toz fıstık

Öncelikle şerbet hazırlanır ve soğuması için kenara bırakılır. Çünkü fırından çıkacak olan sıcak tatlıya soğuk şerbet dökülmeli.

Kadayıfı iyice didikleyip, ince ince kesin. Tereyağını eritin ve kadayıfların üzerine dökerek iyice karıştırın. Tatlıyı yapacağınız tepsiyi az tereyağıyla yağlayıp kadayıfın yarısını iyice bastırarak tepsiye yayın. Üzerine dil peynirini dilimleyip yerleştirin. Kalan kadayıfı peynirin üzerine yayarak iyice bastırın. Önceden ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. Fırından çıkardığınız tatlıya soğumuş olan şerbeti dökün. Dilimleyip üzerine bir top dondurma ve toz fıstıkla servis edin. Soğuyan künefeyi mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

(Benim kullandığım tepsi 29 cm olduğu için biraz ince oldu. Bir dahaki sefere daha küçük bir tepside yapacağım.)