Domatesli Kebap

Yazar: SEDA

Tatil bitti… Çocukluğumdan beri büyük hevesle gittiğim ve her dönüş zamanını biraz erken gördüğüm yerlerden geleli birkaç gün oldu. Oraya gidince zaman tüneline girmiş gibi hissediyorum kendimi. Bir eksik, bir fazla da olsa hep aynı insanları, hep aynı düzeni görmek hoşuma gidiyor. Değişen şeyleri de görmemezlikten geliyorum zaten. Böylece aklımda hep güzel kalıyor. Ama işte İstanbul’un şimdilerde sıkıcı gelen düzenine geri dönmüş bulunuyorum. Kaldığımız yerden devam edeceğiz madem, ilk olarak Tarifname’yi güncellemeliyim dedim.

Annemin yaptığı domatesli kebabı uzun zamandır eklemek istiyordum fakat önceki yaptıklarında bir türlü resimleyecek fırsat bulamamıştım. Son yaptığında aradan kaçırıp fotoğrafını çekebildim neyse ki. Evde, elektrikli ızgara üzerinde gayet güzel kebap yapılabildiğinin ispatıdır 🙂

Malzemeler

1/2 kg döş kıyma (5 şiş çıkıyor)
tuz
(pul biber yada karabiber de eklenebilir)
4 domates

Kıymayı ve tuzu fazla yoğurmadan karıştır. Çöp şiş boyunca sırasıyla domates, kıyma, domates dizin. Elektrikli ızgara üzerinde yada fırında arada çevirerek pişirin.

Patlıcan püresi için;

6 patlıcan
2 yemek kaşığı tereyağı
1 diş sarımsak

Patlıcanları fırında közleyin. İçlerini çıkartın. Tencerede tereyağını eritin ve patlıcanları ekleyin. Sarımsak rendeleyin, karıştırın.

*Yanında sumaklı soğan ve maydanozla servis edin.