Çok Çikolatalı Pasta

Yazar: SEDA

Özel bir yemek için finali iyi bir pasta ile yapmak gerekiyordu ama fazla zaman almayan, beni çok uğraştırmayacak bir tarif de olmalıydı aynı zamanda…

Aradığımı Dorie’nin kitabında bulacağıma emin olarak diğer kaynaklara hiç bakmadım bile. Zaman daralıyor ama gelin görün ki kitabımı bir türlü bulamıyordum. Bütün kitaplar bir yerde ama aradığım aralarında yok! Evdeki bütün çekmeceleri, dolapları itinayla aradıktan sonra tam da sanırım bir yerlerde bıraktım diye hayıflanırken anlamsız bir kutunun içinden çıkıverip sevindirdi beni. Aceleyle kitaba göz atıp aradığım tam da böyle birşey dedirten tarifi ufak değişiklikler ile kendimce uyguladım.

Sonuç mu?
Mükemmeldi!

Malzemeler
2/3 cup ceviz
1/4 cup un
1 fiske tuz
1 su bardağı frambuaz
1/4 cup + 4 yemek kaşığı su
200 gr çikolata (100 gr bitter, 100 gr sütlü kullandım)
113 gr tereyağı
3 yumurta (sarıları ve akları ayrılmış)
2/3 cup şeker

üzeri için;
200 gr çikolata
200 ml krema

– 20 cm lik kelepçeli kek kalıbının tabanına yağlı kağıt serin. Fırını 180 dereceye ayarlayın.

– Un, tuz ve iri kırılmış cevizleri bir kasede harmanlayın.

– Tereyağı ve çikolataları parçalara bölüp sos tenceresine alın. 4 yemek kaşığı suyu ekleyin ve orta ateşte eriyinceye kadar bekletin. Ocaktan alıp ılınmyaa bırakın.

– Büyük bir kasede yumurta sarıları ve şekeri 2 dakika boyunca mikserle çırpın. Ardından çikolatalı karışımı ekleyip karıştırın. Un karışımını da ekleyip kısa süre çırpın.

– Kuru ve temiz bir kabın içerisinde (çırpıcılarında temiz ve kuru olmasına dikkat ederek) yumurta aklarını mikserle katılaşıncaya kadar iyice çırpın ve bunu kaşıkla çikolatalı karışıma azar azar ekleyip spatula ile çırpmadan karıştırın. Son olarak framzuazları ekleyip spatula ile karıştırın ve karışımı kalıba aktarın.

– Fırında 30 dakika yada kürdan batırıldığında hamur gelmeyene kadar pişirin. Soğumaya bırakın.

tereyağı-çikolata pasta karışımı

– Kremayı sos tenceresinde kaynatmadan ısıtın. Küçük parçalara bölünmüş çikolatayı ekleyip eriyinceye kadar karıştırın. Oda sıcaklığına gelince derin dondurucuya alarak 15 dakika bekletin.

– Kremayı mikserle kabarıncaya kadar çırpın. Kalıptan çıkardığınız kekin üzeri ve kenarlarına kremayı spatula ile sıvayın. Kremanın üzerine kaşığın sırtını dokundurup çekerek tepecikler oluşmasını sağlayın. Servis yapıncaya kadar buzdolabında bekletin.

çok çikolata pasta