Çikolatalı Puding

Yazar: SEDA

Bir puding düşünün ki, yoğun çikolata tadı ve ipeksi dokusuyla ancak bu kadar güzel olabilir dedirten. Benim son zamanlardaki favorim. Bulduğum ilk fırsatta yeni bir tarif denemeye niyetleniyorum ama her seferinde ocak başına geçip mutluluk garantili bu pudingi karıştırırken buluyorum kendimi.

Zaten puding hep en sevdiğim tatlı olmuştur. İlk defa tek başıma mutfağa girme sebebim de kendisidir. Çocukluğumda özellikle Ramazan ayı içinde iftar sonrası yeme hayali ile koştura koştura marketten 1 paket puding ve süt alıp pişirir, kaselere döküp üzerini süslemek için uğraşır dururdum. Aradan yıllar geçse de puding pişirirken duyduğum sevinç hep aynı.

İçi kaynayan su dolu bir tencerenin içerisine daha küçük boyda başka bir tencere yerleştiriliyor ve benmari dediğimiz bu yöntem ile  pişiriliyor pudingimiz. Böylece dibinin tutma ve pudingin bir kısmının ziyan olması ihtimali ortadan kalkmış oluyor. Pişirdikten sonra henüz sıcakken üzerine streç film serilmesi ve bu şekilde soğumaya bırakılmasının ardından çırpılan tatlımız  ipeksi denilen kıvama kavuşuyor.

Bundan sonra kaselere paylaştırıp keyifle kaşıklaması kalıyor…

Malzemeler

1/4 cup mısır nişastası

1/2 cup toz şeker

1 fiske tuz

3 cups süt

170 gr bitter çikolata

1 paket vanilya

– Mısır nişastası, şeker ve tuzu küçük tencereye alarak harmanlayın. Sütü yavaş yavaş ekleyerek tel çırpıcı ile karıştırın ve içi kaynayan su dolu bir tencereye oturtun. Kıvamı koyulaşıncaya kadar çırpıcı ile yaklaşık 20 dakika karıştırmaya devam edin.

tencere

– Karışımın kıvamı koyulaşınca çikolataları ekleyin ve tamamen eriyinceye kadar 3-4 dakika karıştırın. Tencereyi sıcak sudan çıkartıp vanilya ekleyin ve karışımı büyük cam bir kaseye aktarın. Üzerine streç film sererek (streç film pudingin üzerine yapışacak şekilde)1 saat buzdolabında soğumaya bırakın.

– Soğuduktan sonra üzerinden streç filmi kalıdırp tel çırpıcı ile 1 dakika karıştırın ve servis kaselerine paylaştırın. Çırpılmış krema, kakao..vb ile süsleyerek servis yapıncaya kadar buzdolabında bekletin.

puding2

NOT: Pudingi servis kaselerine paylaştırdıktan sonra üzerinin kurumaması için kaselerin üzerini streç film ile kaplayın. Bu şekilde buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.sitesnbites.com/2012/04/21/chocolate-coconut-pudding/