Çikolatalı Kek

Yazar: SEDA

cikolatali cake2

Sık sık duyduğum “Hem bu kadar bu işin içindesin hem de bloguna tek birşey ekleyemiyorsun onca zamandır” sitemleri bir yana, takip edenlerden aldığım mailler artık arayı daha fazla uzatmamam konusunda beni ikna etti ve aylardan sonra bloga giriş yaptığımda birşeyleri unutacak kadar çok zaman geçtiğini farkettim.

Bütün yoğunluğu işime vermiş olmam ve bu konuda bildiklerimi yeni öğrendiklerimle harmanlayıp yine paylaşmaya devam ettiğimdendir bu süre içerisinde buralardan uzak kalmam. Soranlara, merak edenlere cevabım budur…

Yeniden başlamışken tatlı birşeyler paylaşmak istedim ve bunun için çikolata en uygunudur diyerek leziz bir kekte karar kıldım…

Malzemeler

5 yumurta
240 gram bitter çikolata
1 su bardağı şeker
200 gram tereyağı
1 yemek kaşığı kakao
4 yemek kaşığı un
1 fiske tuz

üzeri için;
2 yemek kaşığı kakao
80 gram beyaz çikolata

– Çikolata ve tereyağını küçük parçalara ayırarak cam bir kaseye koyun. İçi kaynar su dolu bir tencerenin içine kabı oturtarak eriyinceye kadar bekletin.

– Yumurtanın aklarını ve sarılarını ayırın. Sarılarına şeker ekleyip iyice çırpın. Un ve kakaoyu eleyerek ekleyin. Erimiş çikolatayı da ilave ederek mikserle karıştırın.

– Yumurta aklarını temiz ve kuru bir kabın içerisine alın. Tuz ekleyip mikserle katılaşıncaya kadar çırpın. Bunu çikolatalı karışıma ekleyerek metal bir kaşıkla çırpmadan karıştırın.

– 23 cmlik kelepçeli bir keke kalıbının tabanın ayağlı kağıt serin ve hamuru içine dökün. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Isıya dayanıklı bir kasenin içine sıcak su doldurup fırının en alt rafına yerleştirin. Kek kalıbını ısınmış fırına vererek 35 dakika kadar pişirin.

-Kek soğuyunca kalıptan çıkartın ve üzerine kakao serpiştirin. Beyaz çikolatayı sebze soyucu ile kıyın ve kekin üzerine koyarak süsleyin.