Çikolatalı Cheesecake

Yazar: SEDA

>choccolate%2Bcheesecake

Benim için her tarif içinde bir hikaye barındırıyor… Bugüne kadar birçok tarif denedim, kimi zaman mükemmel sonuçlar alırken, kimi zaman da hayal kırıklıkları yaşadım. Ama bir süre sonra, tarifler gibi o yemeği yaparken yaşadıklarım da unutulup gidiyor. Tabi blogumda yer alanlar hariç…Arşive dönüp baktığımda, her tarifin nasıl bir günde, hangi duygularla yapıldığını hemen hatırlıyorum. Bu yüzden daha fazla şey yazıp, zamanın sildiklerini daha aza indirmek istiyorum.

Çikolatalı cheesecake’e gelince, fırına girinceye kadar herşeyin iyi gittiğini düşünüyordum. Ancak fırınladıktan 25-30 dk sonra fırına şöyle bir baktım hafif bir duman görünüyor. Kapağı aralayınca yanık kokusuyla, daha yoğun bir dumanın dışarı çıkması beni telaşlandırdı. Hemen fırını kapayıp, beklemeye başladım. Bildiğim kadarıyla bu süre cheesecake’in pişmesi için yeterli bir zaman değildi. Yani pastanın yanması mümkün olamazdı. Neden böyle oldu sorusuna bulduğum tek cevap; fırın bozulmuştu. Malzemelerim ziyan oldu diye üzülürken, bir yandan da iyi ki zamanında baktım yoksa belki daha kötü şeyler olabilirdi deyip kendimi avuttum. Fırının iyice soğumasını bekleyip cheesecake’i çıkardım. Biraz sonra da buzdolabına koydum ve ancak ertesi gün öğlen cesaret edip durumuna bakabildim (fotoğrafta pastanın ortasındaki bozukluk bu test esnasında oluştu). İyi gibi görünüyordu ama keserken cıvık bir hamurla karşılaşmaya da kendimi hazırlamıştım. Ama korktuklarımın hiç biri başıma gelmedi. Kıvamı ve tadı çok güzeldi. Doğrusu bir dahaki yapışımda da pişme süresini yine az tutacağım.

Bu arada bu aksilikleri yaşarken bulduğum cevap meğer yanlışmış. Bisküvi tabanını yapmadan önce erimiş tereyağı ile kalıbın heryerini yağlamıştım. Tabandaki bisküvi de yağlı olunca ve sıcaktan eriyince kenarlardan sızmış. Fırına damlayan yağlar yanmaya ve duman çıkarmaya başlamışlar. Size tavsiyem kalıbı yağlamamanız ve tabandan olabilecek sızıntıya karşı altına küçük bir tepsi yerleştirmeniz.

Malzemeler

Tabanı için;
1,5 paket eti burçak bisküvi
75 gram tereyağı yada margarin

450 gram bitter
750 gram labne (Pınar’ın büyük paketini kullandım)
1 su bardağına yakın şeker
1 paket vanilya
3 yumurta

Bisküvileri robotta un haline getirin. Eritilmiş yağı ekleyip iyice karıştırın ve kelepçeli kalıbın dibine bastırarak yayın. Buzdolabında bekletin.

Çikolatayı benmari usulü eritin, soğumaya bırakın. Mikser yardımıyla labne peynirini, şeker ve vanilya ile iyice çırpın. Yumurtaları tek tek ve iyice karıştırarak ekleyin. Soğumuş olan çikolatayı karışıma katın, iyice karıştırın ve bisküvi tabanının üzerine dökün. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 50-60 dakika pişirin. Bu süre sonunda fırını kapatın ancak keki fırından çıkarmayın, kapağını açmadan fırının içinde soğumasını bekleyin. Daha sonra buzdolabına kaldırarak 1 gün bekletin.

Not: Ben 23 cm lik kalıp kullandım. Daha küçük bir kalıp için malzemeler azaltılmalı.