Çikolata Kaplarında Limonlu Creme Ole

Yazar: SEDA

>cikolata_kaplari

Çikolatalı kapların oluşumu epey maceralı oldu aslında. Sanırım 1996 yılında aldığım Sofra dergisinin ilk sayısında çikolatadan yapılmış kapların içine dondurma doldurulmuş bir tarif vardı. Dergiyi alır almaz bu tarifi denemiştim. Yılbaşı gecesi için kolay hazırlanabilir türden birşeyler düşünürken aklıma bu tarif geldi. Orjinal tarifte; eritilmiş çikolata küçük buzdolabı poşetlerinin üzerine yuvarlak olarak sürüldükten sonra çay bardaklarının üzerine bırakılıyor ve bu şekilde çikolatanın donması bekleniyor. Aynen önceki denediğim gibi uyguladım, çikolatalar şekil aldı fakat bardaklardan ayırmak mümkün olmadı. Hepsi kırıldılar…Aklıma koyduğum için başka bir yol denedim. Muffin kağıtlarına erimiş çikolataları silikon fırçayla sürdüm ve buzdolabında donmalarını bekledim. Bu seferde kağıttan ayırırken parçalandılar. Çikolatayı erimiş halde kalın tabaka sürmek mümkün olmuyor çünkü kenarlardan akıp tabanda birikiyor. Ama kağıtta şekil almış çikolatalaya ikinci tabakayı sürüp tekrar dondurunca bu sefer sağlam çikolata kaselerime kavuştum 🙂 Ben kaselerin içine limonlu Creme Ole doldurdum ama yaratıcılıkta sınır yok…

Malzemeler

200 gram bitter çikolata
muffin kağıtları

limonlu Creme Ole için;
1 paket vanilyalı Creme Ole
1 su bardağı + 1,5 çay bardağı soğuk süt
1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi
limon aroması
1 çay kaşığı toz jelatin (istenirse)

Çikolataları benmari usulü eritin. Yemek bıçağı yardımıyla muffin kağıtlarının her tarafına çikolatayı sürün. Buzdolabında 5-6 dakika bekletin ve çıkarıp özellikle kenarlarına bir kat daha çikolata sürün (bu işlem için her kağıdı tek tek buzdolabından çıkarırsanız bu arada diğerleri yumuşamamış olur). Tekrar buzdolabına koyup donmalarını bekleyin. Daha sonra buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.

Creme Oleyi belirttiğim miktar sütle çırpın. Limon kabuğu rendesi ve varsa aromasından ekleyin. Eğer iyice katı olmasını isterseniz 1 yemek kaşığı toz jelatini çok az sıcak süt içinde eritin ve Creme Oleye ekleyin, karıştırın, biraz buzdolabında bekletin.
İyice soğuduktan sonra krema sıkma torbasıyla kaselerin içine sıkın ve süsleyin.