Cadılar Bayramı Donutları

Yazar: SEDA

Donutlar sanırım bizim hayatımıza önce dizilerle girdi. Görev başındaki iki polis ellerinde karton bardak kahve ve donut ile arabaya binerler ve neden sonra bir aksiyon başlar…

Tabi yıllar sonra açılan dükkanlarında koşarak tecrübe ettiğim donutlar beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı diyebilirim. Pamuk gibi yumuşak ve çok lezzetli diye düşündüğüm bu küçük şirin tatlılar neredeyse tatsız bir ekmekten farksız gelmişti bana. İlerleyen yıllarda da renkleri, şekilleri, üzerindeki süsler ile aklımı çeldiğinden 1-2 defa daha şans verdiysem de, lezzet olarak sevdiklerim arasına girmeyi başaramadılar.

Sadece şekline hayranlığım devam ettiğinden kalıbını bir alışveriş sitesinde görür görmez hemen almıştım. Benim damak zevkime hitap eder şekilde kek gibi pişirip, üzerini süsleyerek istediğim tatlılara ulaşabiliyorum bu şekilde. En pratiğinden tatlı olarak ne gibi birşeyler yapabilirim diye düşünürken; bugün cadılar bayramı madem konsepte uygun şekillendirelim dedim.

37356600384_6d0c939d8f

Kullandığım tarif oldukça pratik. Malzemeleri hızlıca çırpıp kalıplara doldurmanız ve pişirmeniz toplamda 20-25 dakika sürüyor. Yani donutları yapmaya başlamadan önce çayınızı demleyin derim ben 🙂

37356603954_d4fcd07c5c

Bu donutları herhangi bir kek tarifi ile de pişirebilirsiniz elbette. Üzeri için tamamen sizin hayal gücünüz ile sınırlı olacak şekilde süslemeler yapabilirsiniz.

37356612044_e5cf1b0b6d

Donutların üzerindeki göz şeklindeki şekerlemeleri bulamazsanız; beyaz çikolatayı eritip yağlı kağıt üzerine küçük ve yüksek noktacıklar sıkıp, orta kısmına eritilmiş bitter çikolata ile nokta kondurun. Buzdolabında donuncaya kadar bekleterek gözleri kullanabilirsiniz.

Malzemeler

1 yumurta
75 gram toz şeker
95 gr un
1/2 paket kabartma tozu
40 ml ayçiçeği yağı (ya da eritilmiş tereyağı)
1 paket vanilya
1 ezilmiş muz
30 ml süt

üzeri için;
100 gram beyaz çikolata
100 gram bitter çikolata
Göz şeklinde süsleme şekeri
Top şeklinde çikolatalar

– Fırını 175 dereceye ayarlayın. Kalıbınızı yağlayın.

– Yumurta, şeker, yağ ve vanilyayı mikserle iyice çırpın. Ezilmiş muz ve süt ekleyip karıştırın. Un ile kabartma tozunu ekleyip çırpmadan karıştırın. Hamuru kalıpların yarısı dolacak kadar paylaştırın. Fırında kürdan batırıldığında temiz çıkıncaya kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Fırından çıkartıp soğumaya bırakın.

– Çikolataları ayrı kaplarda eritin. Donutlar tamamen soğuduktan sonra üzerlerini istediğiniz şekilde süsleyin. Çikolataların donması için kısa süre buzdolabında bekletip servis yapın.