Bruschetta

Yazar: SEDA

Ev sahipliğini sevgili Sahra ve İrem‘in yaptıkları kahvaltı konulu bu güzel etkinlik için çok umutluydum oysa ki, bir sürü şeyler yapacaktım ama yine olmadı işte… İtalyanların meşhur aperitifleri Bruschetta, benim için her öğün yenilesi birşey olmakla birlikte kahvaltı etkinliği için aklıma gelenlerden yapabildiğim tek şey oldu. Ama olsun ben zaman içinde yine de aklımdaki kahvaltılıkları yapıp birer birer ekleyeceğim.

Malzemeler

Çavdarlı ekmek
Mozarella peyniri
Taze fesleğen
Domates
Sarımsak
Zeytinyağı
Kuru kekik

Küçük bir sos tenceresine bir miktar (1/2 çay bardağı kadar) zeytinyağı koyun, kabuklarıyla birlikte sarımsak dişlerini içine atın. Tencereyi ocağa koyun, birkaç dakika çevirerek sarımsakların pişmesini sağlayın. Soğuduktan sonra sarımsakların kabuklarını soyun küçük bir bardağın içine koyun, zeytinyağını da üzerine dökün ve bir süre bekletin.

bruschetta1bruschetta2bruschetta3bruschetta4

Fırında ekmeklerin iki yüzünü de hafif kızartın. Üzerlerine sarımsaklı yağdan sürün. Sarımsakları ezerek yada dilimleyerek ekmeğin üzerine dizin. Fesleğen yapraklarını, kabuğu soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesleri ve son olarak mozerella dilimlerini dizin. Peynirin üzerine bir miktar sarımsaklı yağ ile kekik serpin ve fırında peynir eriyene kadar pişirin.