Bonibonlu Kurabiyeler

Yazar: SEDA

>bonibon_kurabiye

Bir süre önce denediğim bu kurabiyeler o kadar beğenildi ki, başka bir tarif denemeye gerek duymadan paylaşmak için sabırsızlıkla etkinlik zamanını bekledim. Martha Stewart’ın bu tarifi tam da benim gibi çikolata delilerine göre 🙂 Tarifin orjinalinde M&M’s çikolatalardan kullanılıyor. Son ana kadar orjinaline sadık kalmayı planlıyordum ama markette bulamayınca çok da üstelemeden vazgeçtim. Ve bence Türk işi bonibonlarla da gayet güzel oldular.

Yabancı kaynaklı tarifleri uygularken, belirtilen ölçülerle birebir yapmaya çalışıyorum. Bu kurabiyeleri yaparken de amerikan ölçü kaplarını kullandım. Evinde bunları kullanmayanlar için gram olarak yanlarında belirtiyorum ama yabancı kaynaktaki tariflerle aynı sonucu alabilmek için bu kaplardan kullanılmasından yanayım.

Sevgili Hülya‘nın belirlediği bu ayki etkinlikten çıkacak harika kurabiye tariflerini merakla bekliyorum 🙂

Malzemeler

1 cup un = 125 gram
1/2 cup kakao = 100 gram
1/2 teaspoon karbonat = 1 tatlı kaşığı
1 çimdik tuz
115 gram sütlü çikolata
1/2 cup (1 stick) tereyağı =125 gram
5 paket bonibon
1 1/2 cup şeker =320 gram
2 yumurta
1 teaspoon vanilya = 1 paket

Un, kakao ve tuzu bir kapta harmanlayın. Çikolatayı tereyağıyla birlikte benmari usulü eritin. Şeker, yumurta ve vanilyayı iyice çırpın, erimiş çikolatayı ekleyip karıştırmaya devam edin. Unlu karışımı ekleyin. Son olarak bonibonları hamura ilave edin.

Tepsiye yağlı kağıt serin. Hamurdan küçük dondurma kaşığı ile parçalar alarak tepsiye 5 cm aralıklarla dizin. Önceden ısıtılmış 165 derece fırında 15 dakika pişirin. Kurabiyeler fırından çıktıklarında yumuşak kıvamda olacaklar fakat biraz sonra kendilerini toparlıyorlar.

* Ben çikolata miktarını artırdığımdan sanırım un miktarı az gelmişti, tekrar biraz ilave ettim.
* Bonibonları hamura katarken birazını ayırdım. Tepsiye dizdikten sonra üzerlerine 3-4 tane batırdım. Böylece kurabiye piştikten sonra bonibonlar arada kaybolmadan görülüyorlar.