Biberiyeli Tavuk

Yazar: SEDA

 

İşler her zaman planlandığı gibi gitmiyor maalesef, bu Ramazan ayında bunu bir kez daha öğrenmiş oldum. Planlardan biri de Tarifname’ye hergün 1 tarif eklemekti ama o da olmadı. Hala bilgisayar karşısına geçip stokta biriktirdiğim tarifler ve fotoğrafları ekleme hevesi yoksa da bende, kıramayacağım bazı arkadaşların teşviki ile mecbur kaldım diyelim 🙂

Kısıtlı zamanlarda sıklıkla yaptığım, lezzetini sevdiğim yemeklerdendir, biberiyeli tavuk. Yanına da mesela şunlardan biri  iyi gider diye düşünüyorum…

Ispanaklı Makarna

Çeşnili Soslu Patates

Kuru Sebzeli bulgur Pilavı

Malzemeler

4 kalçalı tavuk but

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Deniz tuzu

Taze çekilmiş karabiber

Birkaç dal taze biberiye

– Tavuk butları yıkayıp üzerlerine birkaç yerden bıçakla derin kesikler oluşturun. Tuz, karabiber serpiştirip üzerlerine zeytinyağı gezdirin.

– Biberiye dallarından küçük parçalar kopartıp oluşturduğunuz kesiklerin içlerine yerleştirin ve tavukları fırın kabına dizin. Kalan biberiye yapraklarını üzerlerine serpiştirin. Kabın üzerine yağlı kağıt serip alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde kapatın.

– 200 dereceye ayarlanmış fırında 40-45 dakika pişirin. Üzerindeki folyo ve kağıdı alıp kızarıncaya kadar pişirmeye devam edin.