Beze (Mereng)

Yazar: SEDA

Malzemesi az, kolay gibi görünen ama tutturması hiç de öyle kolay olmayan bir kurabiyedir beze ya da diğer adı ile merengler… Defalarca denemenin sonucunda yaşadığım hayal kırıklıklarının ardından buzdolabında bekleyen yumurta aklarını değerlendirmek adına yeniden yapmaya karar verdim. Daha dikkatli adımlarla öncekiler gibi çökme, yumuşama, renginde koyulaşma olmadan başarılı bezeler elde edebildim sonunda.

Bundan sonra iyi sonuç veren bezeler için  aklımda bulundurmam gerekenleri sıralamak gerekirse;

– Yumurta aklarını 1 gün önceden bir kase içerisine alıp üzerini streç film ile örttükten sonra 1 gün buzdolabında bekletmeli.

– Ertesi gün yapımına başlamadan oda sıcaklığına gelmesi için en az 2-3 saat öncesinde yumurta aklarını buzdolabından çıkartmalı.

– İkinci aşamada kitchen aid gibi bir stand mikseri kullanılmalı, çünkü yaklaşık 20-25 dakikalık bir çırpma işlemi yapmak gerekiyor. Bu durumda normal bir el mikserinin motorunu yakma ihtimali oldukça yüksek.

– Beze yapımı ilk olarak fırın ısısını ayarlamak ile başlamalı.

– Pişirme sırasında ve fırını kapattıktan sonra bezeler tamamen soğuyana kadar fırın kapağı kesinlikle açılmamalı.

 

Malzemeler

2 yumurta akı (yukarıda belirttiğim özellikte)

110 gr toz şeker

1 paket vanilya

Süsleme şekerleri

– Fırını 100 dereceye ayarlayın. Bir tencereye şeker ve yumurta aklarını alın. İçi kaynayan su dolu daha büyük boy bir tencerenin içine yerleştirerek ( küçük tencerenin tabanı suya değmeyecek şekilde) şeker eriyinceye kadar el mikseri ile çırpın.

– Tencerenin içindeki karışımı stand mikserinin haznesine aktarın. Vanilya ekleyin ve orta hızda 20-25 dakika çırpın. Karışımı yıldız uçlu sıkma torbasına doldurun. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine dilediğiniz büyüklükte bezeler sıkın. Üzerine süsleme şekerleri serpitirip tepsiyi fırına yerleştirin. Fırın kapağının hiç açmadan 50-60 dakika pişirin.

– Fırını kapatın ve  yaklaşık 1-1,5 saat fırın kapağını hiç açmadan içinde tamamen soğumaya bırakın.

 

12653169874_c326700f92_c