Balzamikle Marine Edilmiş Fesleğenli Tavuk

Yazar: SEDA

Blogumda artık değişiklik yapmanın zamanı gelmişti. Bununla ilgili araştırma, üzerinde çalışma derken yeni tarifin gelmesi gecikti biraz. Doğrusu son günlerde toplum olarak hepimizde var olan moral bozukluğunun etkisiyle de birşey yazmak gelmemişti pek içimden. Html kodlarıyla günlerdir süren savaşım nihayet artık bu gece yarısı son bulunca daha fazla ara vermeden yazmak istedim. Umarım Tarifname’nin yeni halini seversiniz…

Tarifi isminde özetlenmiş yemekler hep çok hoşuma gitmiştir. Bunlardan biri de balzamikle marine edilmiş fesleğenli tavuk. Sadece bu kadar değil tabi. Lezzetine lezzet katan birkaç malzemesi daha var eklenmesi gereken. Yapması oldukça kolay fakat iyi bir sonuç için marine süresini mümkün oldukça uzun tutmak gerekiyor. Tarif, benim çok sevdiğim Cook Book Style Yemek Kitabı’ndan. Yanında tarifini daha önce verdiğim çeşnili soslu patates,jalepeno biber turşusu ve salata ile güzel bir menü oluşturabilirsiniz.

Malzemeler

1/2 su bardağı balzamik sirke (ben biraz daha az kullandım)
3 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı taneli hardal
1 çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı doğranmış taze fesleğen
1 yemek kaşığı küçük doğranmış arpacık soğanı
4 tane tavuk göğsü

Bir kapta sirke, zeytinyağı, hardal, karabiber, fesleğen ve soğanı karıştırıp içine tavukları ekleyin. tamamen karıştırıp en az 2, en fazla 24 saat ağzı kapalı olarak buzdolabında bekletin.

Bir fırın kabına tavukları yerleştirip, marine sosunun 1/3 kadarını üzerine gezdirin. Üstü açık şekilde 10-15 dakika fırında pişirip geriye kalan sosunu da ilave edin ve 10 dakika daha pişirmeye devam edin.