Balkabaklı Tart

Yazar: SEDA

Malzemeler

tabanı için;

150 gr un

100 gr tereyağı, soğuk ve küp doğranmış

50 gr toz şeker

1 yumurta sarısı

1 paket vanilya

 

dolgusu için;

3 yumurta

100 gr esmer şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

200 ml krema

400 gr balkabağı püresi

 

süsleme için;

Fındıklı yılbaşı kurabiyeleri

Pudra şeker

Kabak çekirdeği içi

– Taban için, un ve tereyağını mutfak robotunda ekmek kırıntısı kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Şeker, yumurta ve vanilyayı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Eğer gerekirse küçük kaşıkla az su ilavesi yapabilirsiniz. Hamuru streç filme sararak 1 saat buzdolabında bekletin.

– Fırını 180 dereceye ayarlayın. 22 cmlik tart kalıbına yağlı kağıt serin. Hamuru unlanmış zeminde yada yağlı kağıt arasında 3 mm kalınlığında açın ve kalıba yerleştirin. Üzerine çatalla delikler açıp yağlı kağıt ile kapatın ve ağırlık yapması için fasulye/nohut/mercimek doldurun.

– Fırına yerleştirip 20 dakika pişirin. Üzerindeki kağıdı kaldırarak 5 dakika daha pişirin ve fırından çıkartın.

– Dolgusu için, bir kapta yumurtalar ile şekeri mikserle çırpın. Tarçın ve kremayı ekleyin. Son olarak balkabağı püresini ilave edip karıştırın. Karışımı tart tabanına aktarın ve fırının orta kısmına yerleştirerek 45-50 dakika pişirin ( kenarları daha çabuk pişeceği için önlem olarak yağlı kağıttan şerit hazırlayarak kenarlara yerleştirebilirsiniz).

– Fırından çıkardığınız tartı en az 20 dakika soğuttuktan sonra üzerini kurabiyeler, pudra şeker ve kabak çekirdeği ile süsleyerek servis yapın.

31694851457_6ebec1ee9c_c